TUVTURK Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır (Resimli Anlatım)

Ülkemizde bulunan yerli plakalı her aracın ticari veya hususi olmasına göre her yıl veya 2 yılda bir araç muayenesi yaptırması zorunludur. Bu sebep nedeniyle araç muayenesi yaptırmak için TÜVTÜRK sisteminden randevu alınması gerekmektedir.

Bizler de sizin için TÜVTÜRK Ücretsiz Araç Muayene Randevusu Alma işlemini Resimli olarak anlatacağız. Kolay ve hızlı bir şekilde araç muayene randevusu alabilmek için gerekli şeyler sadece Araç Plaka Numarası ve Ruhsat Seri Numarasına sahip olmaktır. Öncelikle belirtilmesi gereken ise TÜVTÜRK araç muayene randevu alma işlemi www.tuvturk.com.tr adresi üzerinden yapılmakta ve bu işlemi tamamen ücretsiz bir işlemdir.

Bazı TÜVTÜRK istasyonları için randevu almanıza gerek kalmadan aracınızın muayenesini yaptırabilirken, bazı istasyonlar da sadece randevu ile muayene işlemini gerçekleştirmektedir. Randevu almadan önce ve randevu gününde istasyona gitmeden mutlaka kontrol etmeniz gereken detaylar bulunmaktadır. Örneğin : Aracınıza ait ceza, vergi borcu gibi durumların bulunması nedeniyle randevu alamazsınız veya muayene istasyonuna gitseniz bile işleminiz yapılmayacaktır.

1. Adım : www.tuvturk.com.tr resmi randevu alma web sitesine giriş yaptıktan sonra karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

Bu ekranda randevu sistemine giriş yapabilmeniz için Araç plaka numarasını bitişik olarak (01ABC001) şeklinde girmeniz ve ardından resimde gördüğünüz şekilde Araç ruhsatınızın sağ alt köşesinde bulunan (BELGE SERİ NO : AA 123456 )  veya ASBIS numarasının son 6 hanesini girmeniz gerekmektedir.

2. Adım: Bu adımda karşınıza sizin plakanıza kayıtlı araç türü görünecek. Örneğin aşağıdaki resimdeki gibi Otomobil seçerek devam edeceksiniz.

3. Adım : Bu adımda ise yaptırmak istediğiniz muayene türünü seçmeniz gerekiyor. Genel Muayene & Muayene Tekrarı seçtiğinizde üst kısımda araç muayene istasyonuna geldiğinizde ödemeniz gerekecek muayene ücreti görünecektir.

Not : TÜVTÜRK istasyonlarında ödemeler nakit olarak yapılmaktadır. Randevu esnasında hiçbir ücret tahsil edilmez.

4. Adım : Karşınıza gelecek ekranda otomatik sorgular görünecektir.  Örneğin aracınızın Trafik sigortasının bulunup bulunmadığı otomatik olarak sistem tarafından sorgulanacak ve eğer aracınızın trafik sigortası güncel değilse sistem size randevu vermeyecektir.

5. Adım : Araç plakasına ait herhangi bir trafik cezası, vergi borcu (MTV), OGS/HGS/KGS gibi köprü ve otoyol cezası olup olmadığı görüntülenecek ve eğer aracınızın plakasına uygulanmış bir ceza varsa sistem randevu vermeyecektir.

6. Adım : Sonraki adımlar ise rutin bir şekilde aracı muayeneye götürmek istediğiniz, size en yakın TÜVTÜRK  İstasyonunu veya Gezici muayene istasyonunu seçecek ve ardından karşınıza gelecek Takvim üzerinden size uygun tarihi seçmelisiniz.

7. Adım : Randevu gününüze ait saat dilimini seçebilirsiniz.

8. Adım : Bu adım son adımdır ve artık randevu alma işleminiz görüldüğü üzere kolayca sonuçlanacak.  Bu adımda aracın randevu işlemleri ile ilgilenen kişiye ait bilgileri girmek gerekmektedir.

Randevunuzun durumu ile ilgili bildirim, hatırlatma ve sms gibi bilgiler buraya yazacağınız kişiye ait telefon numarasına iletilecektir. Böylelikle ücretsiz TÜVTÜRK Araç muayene randevunuz alınmış olacak ve randevu aldığınız gün ve saatte istasyonda muayene ücretinizle birlikte hazır bulunmanız gerekecektir. Muayene işlemleri maksimum 2 saat içerisinde sonuçlanmaktadır.