APP plakalar, farklı dekor ve şekillere sahip plakalardır. Araç sahiplerinin isteklerine göre kişiselleştirilmiş dikkat çekici plakalar kullanmasına olanak tanır. Standart plakalara kıyasla farklı şekil, renk ve yazı tiplerine sahiptir. Bu plakalar, şekil ve renk bakımından standart plakalardan farklılık gösterir.

  Otomobillerinin estetiği konusunda titiz davranan sürücüler, özellikle de modifikasyon meraklıları, en küçük detaylara değer vermekten kaçınmazlar. Öyle ki plaka bile otomobilin görünümünü güzelleştiren bir etken olabiliyor. Modifiye plaka denildiğinde de akla gelen ilk seçeneklerden biri bu plakadır.

  APP plakaların cezaları nelerdir? Araç muayenesinden geçer mi? Normal plaka arasındaki fark nedir?

  APP Plakalar Yasal Mı?

  Bu plakalar yasalara aykırı bir şekilde kişinin kendi isteklerine göre yaptırdığı ve şoförler odasından alınan standart plakalar ile hiç bir bağı olmayan plakalardır. Ülkemizde bu tip plakalar kullanmak tamamen yasalara aykırıdır.

  APP Plaka Kullanmanın Cezaları Nelerdir

  Bu tip plakaların kullanımı 6047 sayılı Trafik ve Karayolları Kanunu’na göre yasaktır. İç işleri bakanlığı tarafından 2010 yılında yasaklanmıştır.

  Yasak olan bu plakaların kullanımı cezai yaptırımlara tabidir. Bu tip plakalar ile araç kullanmanın cezası 2024 yılında 2.647 TL‘dir.

  Trafik cezasından sonra bu plaka düzeltilene kadar araç trafikten men edilir ve kullanıcıya plakayı düzeltmesi için 7 (yedi) gün süre verilir. Plaka düzeltilmediği takdirde ceza miktarı artar.

  Araç Muayenesinden Geçer Mi?

  Bu plakalar TUVTÜRK tarafından yapılan araç muayene kontrollerinden geçemez ve ağır kusur olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle aracını muayeneye götürmeden önce eğer app plaka kullanıyorsan değiştirmelisin.

  APP ile Normal Plakalar Arasındaki Fark Nedir?

  Normal Plaka ile karşılaştırıldığında, yazımızın başında da belirttiğim gibi farklı bir şekle, renge ve yazı tipine sahiptir. Aralarındaki farklar normal bir bakış ile net bir şekilde görülebilir.

  Doğru Plaka Kullanımı Nasıl Olur

  Resmi makamlar tarafından belirlenen standart plaka kurallarına uymanız, trafik cezalarından kaçınmanıza ve aracınızın muayenesini sorunsuz bir şekilde yaptırmanıza yardımcı olacaktır. Karayolları Trafik Yönetmeliği’ne göre araçplakalarıaşağıdaki özellikleresahiptir

  • Plakanın sol tarafındaTR olarak adlandırılan 4×10 cm’lik mavi bir arkaplan,
  • Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu’na bağlı kuruluşun mührü,
  • Alt kısımda dalgalı çizgilerden oluşan bir hologram ve ortada ay yıldızdan oluşan bir hologram bulunmalıdır.

  Bu özelliklerin dışında harf veya rakamların üzerinde veya yakınında vida bulunması denetim sırasında ciddibir kusur olarak kabul edilir.

  Paylaş.