Ehliyet Randevusu Nasıl Alınır? Adım Adım Resimli Anlatım

Ehliyet Randevusu ile Yeni sürücü ehliyetleri artık kimlik kartları gibi çipli olarak veriliyor.  Yeni ehliyet başvurusu yapmak, Eski ehliyetinizi yenisiyle (Çipli Ehliyet) değiştirmek veya çalınan, kaybolan, kırılan ehliyetinizi yeniden çıkarttırabilmek için bulunduğunuz bölgedeki size en yakın Emniyet Müdürlüğüne ehliyet işlemleri için randevu almanız gerekmektedir.

Emniyet Genel Müdürlüğü Resmi web sitesi E-Randevu sistemi aracılığıyla kolay, hızlı bir şekilde size en yakın Emniyet Müdürlüğü Trafik şubeye ehliyet işlem randevunuzu alabilir, mevcut randevunuzu sorgulayabilir, Randevu tarihini değiştirebilir veya randevunuzu tamamen iptal edebilirsiniz.

Online Ehliyet Randevusu Nasıl Alınıyor?

 Emniyet Genel Müdürlüğü E-Randevu (surucurandevu.egm.gov.tr) Sistemine giriş yaptığınızda aşağıdaki ekran ile karşılaşacaksınız.  Göreceğiniz üzere 4 kolay adımda randevunuzu alabileceksiniz.

Ehliyet Randevusu

Burada size uygun olan ehliyet randevusu alma sebebinizi seçmeniz gerekmektedir. “İlk Defa Sürücü Belgesi Müracatı“, “Eski Sürücü Belgesi Yenileme” ve “Tebdil (Yabancı Sürücü Belgesi Dönüştürme” seçeneklerinden birini seçtiğinizde E-Randevu sistemi sizden randevu almak istediğiniz şehir seçmenizi isteyecek.

Ehliyet Randevusu

Şehir bilgisini girdikten sonra soldaki resimdeki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız.  Burada seçtiğiniz şehirdeki randevuya müsait tüm ilçeler listelenecek ve bunların içinde en yakın tarihli randevu zamanını seçebileceksiniz.

Size en uygun ulaşım mesafesinde ve tarih olarak en yakın tarihli İl/İlçe Emniyet Müdürlüğü şubesini seçtikten sonra sizden temel bilgilerinizin girilmesini gerektiren aşağıdaki resimdeki satfa karşınıza gelecek.

Aşağıdaki resimde örneğini göreceğiniz şekilde (T.C Kimlik Numarası, Ad, Soyad, Doğum Tarihi, Cep Telefonu, E-posta adresi) bilgilerini eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız gerekmektedir.

Ehliyet Randevusu

Bilgilerinizi girip onayladığınızda size randevu bilgileriniz gösterilecek ve ardından girmiş olduğunuz E-Posta adresine bir doğrulama kodu gönderilecek.  Bu doğrulama işlemi sonrasında randevunuz onaylanmış olacaktır.

Önemli Not: Randevunuzu Alırken Mail Adresinizi doğru bir şekilde girdiğinizden emin olunuz. Mailinizi Hatalı girerseniz randevu işlemi sonuçlanmamış olacaktır

Sürücü Belgesi Randevusunda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Randevu aldıktan sonra randevunuzun tarih ve saatini ve mail adresinize gönderilen Referans numarasını mutlaka not ediniz, mümkünse randevu onay ekranının görüntüsünü kaydediniz. Randevunuzdan en az yarım saat önce randevu aldığınız emniyet müdürlüğünde veya trafik tescil şubelerinde bulunmalısınız.

Ehliyet Randevumu Nasıl Kontrol Ederim?

Randevu tarihinizden emin olmak istiyor veya randevu bilgilerinizi unuttuysanız Almış olduğunuz ehliyet işlem randevusunu buraya tıklayarak gideceğiniz sayfada Aşağıdaki resimde olduğu gibi T.C. Kimlik Numaranız ve  Referans Numaranız  ile sorgulayabilirsiniz.

Ehliyet Randevusu

Referans numaranızı unuttuysanız aşağıdaki “Referans numarasının tekrar gönderilmesini istiyorsanız Tıklayınız” yazan kısımdan kayıtlı e-posta adresinize yeniden gönderilmesini talep edebilirsiniz.

Ehliyet Randevusu Tarihini Nasıl Değiştiririm veya İptal Ederim?

Buraya tıkladığınızda karşınıza sizden T.C. Kimlik numaranız ve Referans numaranızı isteyen bir sayfa gelecek. Bu bilgileri girdikten sonra ister randevu tarihinizi güncelleyebilir, randevu bilgilerinizde değişiklik yapabilir, isterseniz randevunuzu iptal edebilirsiniz.

Ehliyet ile ilgili değiştirme, yenileme veya ilk defa ehliyet çıkartma işlemleri için randevu aldığınızda yapmak istediğiniz işleme uygun olarak aşağıda listelenen belgeleri mutlaka yanınıza götürmeniz gerekecektir. Gerekli belgeleri görmek için tıklayın.

5/5 - (4 votes)

Yorum yapın