Ruhsatı kendi üzerinize olmayan başkasının aracını muayeneye veya şirket aracını Tüvtürk muayenesine götürebilir miyim? Vekaletname gerekiyor mu? sorularının cevabı bu yazımızda.

  Başkasının Aracını Muayeneye Götürebilir miyim?

  Evet bir başkasının veya şirket araçlarını fenni muayeneye götürebilirsiniz. Ruhsatı size ait olmayan araçları muayeneye götürürken bazı koşulları sağlıyor olmanız gerekiyor.

  Aracın Periyodik Muayene, Tadilat Sonrası Muayene, Tespit, Yola Elverişlilik ve Muayene Tekrarı işlemleri için Tüvtürk Araç Muayene İstasyonu’na getirilmesi gerektiğinde, aracı getiren kişinin aşağıdaki durumlara göre uygun olan koşulları sağlamalı, gerekiyorsa belgeleri temin etmelidir. Gerekli belgeleri sağladıktan sonra başkasının aracını muayeneye götürebilir.

  Vekaletname Gerekmeden Başkasının Aracını Muayeneye Götürme

  Bir kişi aynı takvim ayı içerisinde 2 şahıs (özel kişi) ve 2 tüzel kişiliğe ait aracı vekâlet veya yetki belgesi olmaksızın muayeneye getirebilir. Yani 2 adet size ait olmayan başkasının aracını muayeneye ve 2 adet de tüzel kişiliğe ait şirket araçlarını vekalet gerekmeden muayeneye götürebilir Tüvtürk işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Kişiler sahibi oldukları araçları herhangi bir adet, vekâlet veya yetki yazısı sınırlaması olmadan istedikleri kadar muayeneye getirebilirler.

  Anne, baba, kardeş, çocuk ve eş üzerine olan araçların muayenesi için de bu durum geçerlidir. Size verilen vekaletsiz işlem kontenjanı dahilinde yakınlarınızın da araç fenni muayene işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

  NOT : Trafik zabıtası tarafından getirilen veya evrakla zorunlu muayeneye sevk edilen araçlar bu uygulama dışındadır. Başka araç muayene kontenjanı dışında bir durumdur.

  Başkasının Aracını Muayeneye Götürmek
  Başkasına ait araç muayene

  2’den Fazla Başka Araç Muayene Ettirmek İçin Gerekli Belgeler

  Yanınızda T.C. kimlik numarasını gösteren nüfus cüzdanı, pasaport ya da ehliyet gibi belgelerden birisi olmalıdır. Üçüncü araca ilişkin muayene talebinizde, ruhsatta belirtilen araç sahibinden alınmış noter onaylı vekâletname aslı gerekmektedir.

  Vekâletname ile muayeneye getirilen araçlar, muayene başarılı olana kadar vekâletnamede belirtilen kişi/kişiler tarafından muayeneye getirilebilir. Araç muayene işlemleri sorunsuzca gerçekleşir.

  Vekâletname, bir kişiye ait birden fazla araç için, birden fazla kişi adına düzenlenebilir. Vekâletnamede aracı muayeneye getirecek kişilerin T.C. kimlik numaraları, isim ve soy isimleri belirtilmelidir.

  Araç Fenni Muayene Randevusu almak istiyorsanız Tüvtürk Ücretsiz Araç Muayene Randevusu ✔(Resimli Anlatım) başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz. Araç muayene randevuları kesinlikle ücretsizdir.

  Muayene Tekrarına Götürdüğüm Araç için Hakkım Biter mi?

  Bir takvim ayı içerisinde belgesiz muayeneye götürdüğünüz başkasının aracı için aynı ya da farklı bir ayda yaptıracağınız muayene tekrarı ile vekâletnamesiz araç getirme hakkınızı kaybetmezsiniz. Tekrar muayene hakkınız saklı kalır.

  Şirket Aracını Muayeneye Götürmek için Gerekli Belgeler

  Yanınızda T.C kimlik numarasını gösteren nüfus cüzdanı, pasaport ya da ehliyet gibi belgelerden birisi olmalıdır.

  Yetkilendirme yazısı dahilinde ilgili araç ya da araçların farklı türden muayeneleri ile muayene tekrarları yaptırılabilir. Gerekli durumlarda sizin şirket çalışanı olduğunuzu gösteren belge de Tüvtürk istasyonlarında sizden talep edilebilir.

  Şirket çalışanları, şirket tarafından hazırlanan ve şirketin temsil ve ilzama yetkilileri tarafından imzalanmış yetkilendirme yazısı ile istasyona gelmelidir. Yetkilendirme yazısının içinde bulunulan yıl düzenlenmiş olması şartı yoktur. Ancak, üzerinde tarih bulunmayan yazılar kabul edilmez.

  Şirket Yetkilendirme Yazısı Örnekleri

  Şirket araçlarını muayeneye götürmek için gerekli olan yetkilendirme yazısı örnekleri aşağıdaki gibidir.

  Yetkilendirme Yazı Örneği 1 – [Şirket Antetli Kağıdı]
  .. / .. /….
  Sayın Yetkili,
  Şirketimiz çalışanlarından bilgileri aşağıdaki tabloda yer alan kişiler, isimlerinin karşısında yer alan ve mülkiyeti şirketimize ait, plakaları veya şasi numaraları belirtilmiş araçların muayenesini yaptırmaya tam yetkili ve mezun olmak üzere, şirketimizce vekil tayin edilmiştir.
  Bilgilerinize sunarız.
  [Firma Unvanı]
  [Firma Vergi Dairesi / Vergi No]
  [Şirket Yetkilisi Ad ve Soyadı]
  [Kaşe ve imza]
  No – Adı Soyadı – TC Kimlik No – Plaka/Şasi – Marka Tipi
  1 ALİ YILMAZ 1234567890 34XX4019 MERCEDES SPRINTER
  2 DENİZ ÖZKAN 2345678901 34YY6789 SCANIA R124 LA

  Yetkilendirme Yazı Örneği 2 – [Şirket Antetli Kağıdı]
  .. / .. /….
  Sayın Yetkili,
  Mülkiyeti şirketimize ait …………………… plakalı/…………………….şasi numaralı aracın muayenesini yaptırmaya tam yetkili ve mezun olmak üzere, şirketimiz çalışanlarından …………………………….. T.C. kimlik nolu ……….[Ad – Soyad ]………….. şirketimizce vekil tayin edilmiştir.
  Bilgilerinize sunarız.
  [Firma Unvanı]
  [Firma Vergi Dairesi / Vergi No]
  [Şirket Yetkilisi Ad ve Soyadı]
  [Kaşe ve imza]

  Şirket çalışanı değilseniz eğer yetkilendirme yazısı yerine şirketin size noter onaylı vekaletname vermesi gerekmektedir.

  Paylaş.