Tüvtürk ücretsiz araç muayene randevusu nasıl alınır? Resimli anlatım ile gezici muayene istasyonları yerleri ve tarihleri neler? www tuvturk com tr Araç vizesi alma, Fenni muayene hakkındaki bütün sorulara resimli anlatım ile cevap vereceğiz.

  Konunun devamında ADIM ADIM RESİMLİ olarak Tüvtürk araç muayene randevunuzu ücretsiz olarak oluşturabilir, randevu tarihinizde bir değişiklik olduğunda Tüvtürk randevunuzu iptal edebilirsiniz.

  Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Hakkında

  Bu sistem üzerinden Egzoz gazı emisyon ölçümü randevusu (egzoz pulu) almaya çalışıyorsanız, Tüvtürk istasyonları randevusuz bir şekilde egzoz muayenesi gerçekleştirmektedir.

  Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü‘nü tüm sabit TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları’nda ve İzmir Konak Motosiklet Muayene İstasyonu’nda randevusuz olarak yaptırabilirsiniz. Tüvtürk Gezici araç muayene istasyonları ise sadece bulunduğu ilçe sınırlarında sabit Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü hizmeti vermeye yetkili kurum yoksa egzoz emisyon ölçüm hizmeti verebilmektedir.

  Tüvtürk Ücretsiz Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır?

  TÜVTÜRK Ücretsiz Araç Muayene Randevusu almak için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli. Fenni muayene ile araç vizesini İster bölgenizdeki size yakın sabit Tüvtürk araç muayene istasyonlarından isterseniz ilçenize, beldenize gelen Tüvtürk gezici araç muayene istasyonlarından randevu alabileceksiniz.

  Tüvtürk Araç Muayene Randevusunu (Fenni Muayene) 3 Şekilde Alabilirsiniz.

  1. www.tuvturk.com.tr üzerinden Araç Plaka Numarası ve Ruhsat Seri Numarası ile alınabilir.
  2. www.turkiye.gov.tr üzerinden E-Devlet şifresi ile alınabilir. (Ruhsat yanınızda değilse ve araç adınıza kayıtlı ise ruhsat bilgileri otomatik çıkar) (Daha kolay yöntem)
  3. Tüvtürk çağrı merkezini arayarak araç fenni muayene randevusu alma 0850 222 88 88

  1- www.tuvturk.com.tr Üzerinden Randevu Alma (Ücretsiz)

  İlk olarak www.tuvturk.com.tr adresine giriş yapıyoruz. Tüvtürk resmi web sitesine giriş yaptıktan sonra karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir. Tüvtürk Resmi web sitesinden alınan randevular ÜCRETSİZDİR.

  Toplam Süre : 5 dakika

  • Tüvtürk İnternet Sitesine Giriş

   Tüvtürk Muayene

   Tüvtürk randevu sistemine giriş yapabilmeniz için Araç plaka numarasını bitişik olarak (01ABC001) şeklinde girmeniz ve ardından resimde gördüğünüz şekilde ruhsatınızın sağ alt köşesinde bulunan Ruhsat Seri Numarasını (BELGE SERİ NO : AA 123456 ) Girmeniz gerekiyor. Ardından aracınızı muayeneye götüreceğiniz şehir seçimini yaparak DEVAM butonuna tıklıyoruz. Ruhsat bilgilerini hatırlamıyorsanız e-devlet şifrenizle de araç vize randevusu oluşturabilirsiniz.

  • Araç Türü Seçimi

   Tüvtürk Muayene

   Bu adımda karşınıza araç türü seçimi çıkacak. Sizin plakanıza kayıtlı araç türü sistemde otomatik olarak görünebilir. Görünmediği taktirde Otomobil, Kamyonet, Kamyon, Minibüs, Motosiklet, Traktör, Otobüs, Yarı Römork, Çekici, Römork, Tanker fenni muayene seçimi yapacaksınız.

  • Muayene Türü Seçimi

   Tüvtürk Randevu Al

   Bu adımda ise Tüvtürk İstasyonlarında yaptırmak istediğiniz fenni muayene türünü seçmeniz gerekiyor. Genel Muayene & Muayene Tekrarı, Tadilat muayenesi, Tespit muayenesi seçeneklerinden birini seçmeniz gerekir. Periyodik muayene veya kusurlu muayenenin tekrarı söz konusu ise Genel muayene & Muayene tekrarı seçeneğini seçmelisiniz.

  • Sigorta ve Borç Kontrolü

   Tüvtürk Online Randevu

   Aracınızın trafik sigortası süresinin bitip bitmediği ve trafik cezası, hgs/ogs gibi köprü ve otoyol borcu olup olmadığı sorgulanacaktır. Örneğin aracınızın Trafik sigortasının bulunup bulunmadığı otomatik olarak sistem tarafından sorgulanacak ve eğer aracınızın trafik sigortası güncel değilse sistem size “Sigorta Kontrol Edilemedi” uyarı verecek, randevu tarihinde mutlaka sigorta poliçenizi yanınızda götürmeniz gerekecektir.
   Araç plakasına ait herhangi bir trafik cezası, vergi borcu (MTV), OGS/HGS gibi köprü ve otoyol cezası olup olmadığı görüntülenecek ve eğer aracınızın plakasına uygulanmış bir ceza varsa Tüvtürk araç muayene randevusu vermeyecektir.

  • Tüvtürk Randevu Tarihi Seçimi

   Tüvtürk Online Randevu

   Size uygun olan Tüvtürk fenni muayene randevu tarihini seçeceksiniz. Aracınızı muayeneye götürmek istediğiniz, size en yakın Sabit TÜVTÜRK İstasyonunu veya Tüvtürk Gezici Araç Muayene İstasyonunu seçecek ve ardından karşınıza gelecek Takvim üzerinden size uygun tarihi seçmelisiniz.
   Tarih seçimi yaptıktan sonra sizin için en uygun randevu saatini seçerek bir sonraki adıma geçebilirsiniz. Not: Muayene 120 dakikaya kadar sürebilir.

  • SON ADIM Randevu Onayı

   Tüvtürk Online Randevu

   Ad, Soyad, Cep telefonu numarası ve varsa e-posta adresini doğru bir şekilde girerek Tüvtürk ücretsiz araç muayene randevunuzu onaylayabilirsiniz. Aracı randevuya kim götürecekse onun bilgilerini girebilirsiniz.

  Ruhsatı Kendi adınıza olmayan, başkasının aracını muayeneye nasıl götürebileceğinizi öğrenmek için Başkasının Aracını Muayeneye Götürme Başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

  Randevunuzun durumu ile ilgili bildirim, hatırlatma ve sms gibi bilgiler buraya yazacağınız kişiye ait telefon numarasına iletilecektir. Böylelikle Tüvtürk Ücretsiz Araç muayene randevunuz alınmış olacak ve randevu aldığınız gün ve saatte istasyonda muayene ücretinizle birlikte hazır bulunmanız gerekecektir. Fenni Muayene işlemleri maksimum 2 saat içerisinde sonuçlanmaktadır. Bu yüzden özellikle büyükşehirlerde zaman olarak geniş bir vakit ayırmalısınız.

  2- www.turkiye.gov.tr Üzerinden Tüvtürk Randevu Alma (Ücretsiz)

  T.C. Kimlik numaranıza ve E-Devlet şifrenize sahipseniz kolay bir şekilde Tüvtürk araç muayene randevunuzu alabilirsiniz. Bu hizmeti kullanarak, araç muayene (periyodik / tadilat / tespit / yola elverişlilik) randevusu alabilir, alınmış randevuları görüntüleyebilir veya iptal edebilirsiniz

  www.turkiye.gov.tr Adresine Giriş

  www.turkiye.gov.tr adresine tıklayarak TÜVTÜRK Muayene Randevu Kayıt sayfasında karşınıza gelen ekranda “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayarak T.C. Kimlik Numarası ve E-Devlet Şifresini girin.

  Adınıza Kayıtlı Araç Bilgileri Görüntüleme ve Seçme

  Kimliğinizi başarıyla doğruladıktan sonra karşınıza adınıza kayıtlı olan araçların listesi gelecektir.

  Tüvtürk E-Devlet Randevu Alma, İptal Etme
  2.Adım : Adınıza Kayıtlı Araç Bilgileri Görüntüleme ve Seçme

  Randevu Listesi kısmında “Görüntüle” butonuna tıklayarak Tüvtürk ücretsiz araç muayene randevusu oluşturma işlemine başlayın.

  Mevcut Randevu Görüntüleme ve Yeni Randevu Oluşturma

  Tüvtürk E-Devlet Randevu Alma, İptal Etme
  3.Adım: Mevcut Randevu Görüntüleme ve Yeni Randevu Oluşturma

  Bu ekranda varsa Mevcut Tüvtürk Randevunuzu görüntüleyebilir ve iptal edebilirsiniz. Yoksa Yeni Başvuru butonuna tıklayarak Tüvtürk ücretsiz araç muayene randevusu oluşturma adımına geçebilirsiniz.

  E-Devlet Üzerinden Ücretsiz Tüvtürk Randevu Oluşturma

  Tek bir sayfa üzerinden Tüvtürk ücretsiz araç muayene randevusu alacağınız şehri, cep telefonu numaranızı, e-posta adresinizi, son muayene geçerlilik tarihinizi, Araç türünüzü, Genel muayene, Tekrar muayenesi, Tadilat muayenesi, Tespit muayenesi seçimi yaptıktan sonra muayene tarihini seçip “Devam” butonuna tıklıyoruz.

  Tüvtürk E-Devlet Randevu Alma, İptal Etme
  E-Devlet Üzerinden Ücretsiz Tüvtürk Randevu Oluşturma

  Tüvtürk Sabit İstasyon, Gezici İstasyon Randevu Saati Seçimi

  Tüvtürk E-Devlet Randevu Alma, İptal Etme
  Tüvtürk Ücretsiz Araç Muayene Randevusu

  Bu adımda artık şehrinizdeki hangi Tüvtürk istasyonundan randevu almak istediğinizi veya Gezici araç muayene istasyonu seçtiğinizde sizin ilçenize, beldenize gelecek olan gezici araç muayene istasyonları listesini, tarihlerini görecek ve seçiminizi yapacaksınız.

  Randevu Bilgileri, Gecikme Cezası, Muayene Ücreti Görüntüleme ve Onay

  Bu adımda randevu bilgilerinizi göreceksiniz. Eğer hatalı bir bilgi girdiyseniz “Güncelle” butonuna tıklayarak bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Randevunuz henüz onaylanmamıştır! Bilgileriniz doğru ise işleminize aşağıdaki bağlantıdan onay veriniz.

  Varsa Tüvtürk muayene gecikme cezası (Geciken her ay için %5 gecikme faizi) ve Tüvtürk muayene ücreti (2024 tarifesi) hesaplanarak size gösterilecektir. Bütün bilgileriniz doğruysa “Randevuyu Tamamla” Butonuna tıklayarak Fenni muayene randevunuzu oluşturabilirsiniz. Belirtilen randevu saatinden önce Tüvtürk istasyonunda olunuz.

  Böylelikle E-Devlet üzerinden ücretsiz bir şekilde Tüvtürk ücretsiz araç muayene randevusunu gerçekleştirmiş oldunuz. Her türlü sorunuzu bize yorum bölümünden bildirebilirsiniz.

  Tüvtürk İstasyonlarında Kredi Kartı Geçerli mi?

  Motorlu araç sahipleri, TÜVTÜRK’ün hem sabit hem gezici araç muayene istasyonlarında araç muayene ve egzoz gazı emisyon ölçüm ücretini banka kartı veya kredi kartı ile ödeyebilirler. Temassız ödeme imkânı ile de araç sahipleri daha güvenli ve hızlı bir şekilde işlemlerini sürdürebilecek. Ayrıca nakit ödemeler de kabul edilmeye devam edecek.

  Paylaş.