Trafik ve Kasko sigortası deprem, sel, taşkın, heyelan vs. gibi doğal afetler nedeniyle oluşan zararları karşılar mı? Doğal afetler nedeniyle araçlar yüksek maddi hasarlarla karşı karşıya kalabilmektedirler.

  Ülkemizde merkez üssü Kahramanmaraş olan iki büyük deprem sonrasında sadece binalar değil birçok araçta kullanılamaz hale geldi. Depremin etkilediği Hatay, Gaziantep, Malatya, Adana, Osmaniye, Kilis, Şanlıurfa, Adıyaman, Diyarbakır da yaşayan vatandaşlarımızın bir çoğu hem evlerinde hem de araçlarında büyük hasarlar meydane geldi. Hal böyle oluncada çoğu kişi için deprem nedeniyle trafik ve kasko sigortası zararları karşılar mı sorusu gündeme geldi.

  Sigortalar ( Trafik veya Kasko) doğal afetler nedeniyle oluşan maddi zararları ne derecede karşılar gelin birlikte inceleyelim.

  Trafik ve Kasko Sigortası Farkları

  Zorunlu trafik sigortası ve kasko arasındaki doğal afetlerde ne tür işlemler yaptıklarını bu yazımızda anlatmaya çalıştık.

  Trafik ve Kasko Sigortası

  Trafik Sigortası Doğal Afet (Deprem,Sel) Zararlarını Karşılar mı?

  Trafik sigortası, herhangi bir trafik kazasında meydana gelen özellikle kazada suçlu olan kişinin karşı tarafa vermiş olduğu hasarı karşılamaktadır. Doğal afetlerden kaynaklı hasarlar trafik sigortaları tarafından karşılanmamaktadır. Bu nedenle “Trafik sigortası deprem zararlarını karşılar mı?” , “Trafik sigortası sel, dolu vs. zararlarını karşılar mı” gibi soruların cevabı genel olarak hayır karşılamaz olacaktır. Son dönemlerde özellikle kasko fiyatlarının artmış olması nedeniyle sigorta firmaları zorunlu trafik sigortası poliçelerine bazı ek özellikler ekleyerek bu tip doğal afet kaynaklı hasarları da ufak çaplı karşılayabileceğini ekleyen firmalar vardır.

  Kasko Doğal Afet (Deprem,Sel) Zararlarını Karşılar mı?

  Doğal afetler nedeniyle oluşabilecek maddi hasarların karşılanabilmesi için araçlarınızı mutlaka kasko yaptırmalısınız. Çünkü kasko, zorunlu trafik sigortasına göre karşı tarafa verilen hasarla birlikte sizin aracınızda meydana gelen her türlü maddi hasarı karşılamaktadır. Doğal afetler nedeniyle, depremde enkaz altında kalması, sel, su baskını, fırtına nedeniyle devrilme, dolu nedeniyle kaportada oluşan göçükler ve camları hasar gören araçları, yangın vs gibi her türlü doğal afet olayına karşı aracınızı güvence altına almaktadır.

  Dolayısıyla aracınız doğal afetler nedeniyle ağır hasar alırsa aracınızın o gün şartlarındaki gerçek değeri hesaplanarak sizlere ödeme yapılır. Ayrıca kasko, aracınızın hasarlarına orjinal parça, ikame araç ve orjinal servis gibi özellikleriyle de avantaj sağlamaktadır. Sigorta firmaları, aracınızın hasar alması durumunda servislerde ücretsiz olarak onarılmasını veya ağır hasar durumuna göre ücretini size ödemesini sağlar.

  Kasko Dolu Hasarını Karşılar mı? 

  İri taneli olarak yağan dolu araçların kaporta ve camlarında ciddi masraflara neden olabilir. Bu tip durumlarda kaskonuz devreye girer ve dolunun neden olduğu zararı karşılayarak aracınızın kaporta masraflarını karşılar, cam hasarının karşılanabilmesi için kasko poliçelerinizde özellikle “cam teminatı” bulunması gerekmektedir.

  Ayrıca kasko poliçenizde mini onarım teminatı varsa kasko poliçenizdeki hasarsızlık indirimlerini de kaybetmemiş olursunuz. Mini onarım teminatı sayesinde aracınızın kaporta, cam ve boya masraflarını belirli ölçüce güvence altına alarak hasarsızlık indirim hakkınızdan yararlanmaya devam edebilirsiniz.

  Kasko Deprem Hasarını Karşılar mı?

  Deprem felaketinde enkaz altında kalan araçların bir daha kullanılabilir halde olması oldukça zordur. Bu tip ağır hasarlı olan araçlar o tarihteki güncel araç değeri kapsamında sizlere ödemesi yapılır.

  Depremden dolayı ufak hasar alan veya onarımı mümkün olan araçlar ise poliçenizde bulunan servis güvencesi sayesinde onarılarak tekrar sizlerin kullanımına verilmektedir.

  Paylaş.