2024 yılı güncel Egzoz Muayene Ücreti veya Egzoz Pulu Fiyatı, Nerede ve nasıl yapıldığı? Egzoz emisyon ölçümü yapılırken nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında bilgiler hazırladık.

  2024 Egzoz Muayene Ücreti 👍

  Egzoz Gazı Emisyon ölçümü yani Egzoz muayenesi 2024 yılı fiyatı 285 TL‘dir Fiyata KDV dahildir. Egzoz muayene ücreti 2023 yılında 180 TL idi.

  Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Nerelerde Yapılır?

  Bölgenizde varsa Tüvtürk harici yetkili bayiler bulabilir veya sabit Tüvtürk istasyonlarından randevusuz egzoz emisyon ölçümü yaptırabilirsiniz. Tüvtürk gezici muayene istasyonları da bulunduğu ilçede yetkili bir bayi yoksa eğer egzoz muayenesi hizmeti vermektedir.

  Gezici muayene istasyonları hakkında bilginiz yoksa Tüvtürk Gezici Araç Muayene Yerleri ve Randevu başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

  Egzoz Muayenesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

  Araç Tescil Belgesi veya Ruhsat, T.C Kimlik no’sunu gösteren nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport.

  Araba Egzoz Emisyon Muayenesi Ne Zaman Yapılır?

  Binek araçlarda egzoz emisyon ölçümü 3 yaş sonrasında her 2 yılda bir yapılması zorunludur. Binek araçlar hariç tüm araçlarda ise 1 yaş sonunda ve her yıl yapılmak zorundadır.

  NOT : Tarım ve Orman Traktörleri, Motosiklet ve Mopedler ve 1979 model yılı ve öncesi dizel motorlu taşıtlar, Hibrit ve Elektrikli araçlar ile Hidrojen Yakıtlı araçlar Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm işleminden muaf tutulmaktadır.

  Egzoz Emisyon Ölçümü Nasıl Yapılır?

  Aracınızın model yılı, kullandığı yakıt cinsine göre egzoz emisyon değerleri farklılıklar gösterir.

  • Benzinli araçlarda hem rölantide hem de yüksek devirde egzoz gaz salınım ölçümü yapılır.
  • Dizel araçlarda ise sadece tam gaz yüksek devirde gaza basılarak egzoz gaz salınım ölçümü yapılır.

  egzoz emisyon ölçümü gerçekleşmektedir.

  SIFIR ARAÇLAR İÇİN EGZOZ MUAYENESİ

  İlk muayene geçerlilik süresi henüz dolmayan ilk kez tescil edilen yeni motorlu araçların ise Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm tarihleri ilk muayene geçerlilik süresi ile aynıdır.

  Egzoz Emisyon Ölçümünden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Egzoz Muayenesine gitmeden önce dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Bunlar :

  • Egzoz sistemi üzerinde yer alan çatlaklar ve delikler onarılmalıdır.
  • Egzoz bağlantı noktaları sağlam olmalıdır.
  • Aracınızda Katalitik konvertör varsa sağlam ve çalışır durumda olmalıdır.

  Aksi taktirde kusurlu raporu çıkacak ve egzoz ölçüm emisyonunuz onaylanmayacaktır. Aracınızın periyodik bakımlarının yapılmış olması egzos emisyon ölçümü için olumlu egzoz değerleri ortaya çıkarmaktadır.

  Egzoz muayeneniz geçerli değilse veya yaptırmadıysanız Trafik denetlemelerinde ve kontrollerde ceza almanıza sebep olacaktır.

  2024 Egzoz Muayene Gecikme Cezası Ne Kadar?

  Egzoz muayenenizi süresi içerisinde yaptırmadıysanız 2024 yılı gecikme cezası 9865 TL dir. 15 gün içerisinde ödenirse %25 indirimle ödenebilir. Muayene yapılıp sonucu kusurlu olduğu halde trafikte olan araçlara ise 19.904TL para cezası kesilir.

  Egzoz Muayenesi Son Ölçüm Tarihi Sorgulama

  Egzoz emisyon ölçümünüzü son yaptırdığınız tarihi E-Devlet sistemi üzerinden sorgulayabilirsiniz. https://www.turkiye.gov.tr/csb-egzoz-gazi-emisyon-olcumu-sorgulama sayfasına tıklayarak T.C. Kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaparak en son egzoz muayene tarihinizi görüntüleyebilirsiniz.

  Egzoz Muayene Ücreti
  E-Devlet Egzoz Muayene Sorgulama

  E-devlet üzerinden ister “kendi üzerinize kayıtlı araçların” isterseniz Tescil Belge Seri No ve Araç plakası ile başka araçların egzoz muayene son tarihini öğrenebilirsiniz. “Devam Et” butonuna tıkladığınızda yaptırmış olduğunuz egzoz emisyon ölçümlerini görebilirsiniz.

  Egzos Muayenesi Ücretsiz Tekrar Hakkı Var mı?

  Egzoz emisyon ölçüm sonucunuz istenilen değerlerde değilse size onarım için 1 ay süre verilir. 1 ay içerisindeki 2.muayene ücretsiz olarak yapılacaktır. Aynı ay içerisinde 3. kez muayene gerekirse tekrar Egzoz muayene ücreti alınır.

  Egzoz muayene ücretini öderken gideceğiniz kuruma nakit veya kredi kartı seçenekleri için danışmalısınız.

  Paylaş.

  1 Yorum